Pogoda jutro Pogoda Poznań
2412
Jacek Kulm znany i nieznany POD PATRONATEM EPOZNAN.PL
WYSTAWA

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
wrzesień
pnwtśrczptsond
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Z satysfakcją prezentujemy Państwu wystawę fotografii Jacka Kulma, tegorocznego Laureata
Nagrody Artystycznej Miasta Poznania, przyznanej za dorobek artystyczny w dziedzinie fotografiki oraz wybitne osiągnięcia na polu twórczej dokumentacji i promocji życia teatralnego i artystycznego Miasta Poznania.

Przygotowując wspólnie z Laureatem niniejszą wystawę staraliśmy się dobrać nie tylko
prace znane i rozpoznawalne. Takie, które od lat stanowią wizytówkę Artysty, np. jego
parateatralne, fotograficzne „multiwizje”. W jego bogatym dorobku są także prace mniej znane: z początków twórczości czy powstałe niedawno. Jacek Kulm jest bowiem nadal aktywny twórczo, zaprzeczając utartej opinii, że artystą się bywa. Otóż nie, z nieodłącznym aparatem, pomimo najnowszego smartfona wyposażonego w świetne parametry, niezmiennie kadruje lustrzanką postaci, wydarzenia i miejsca. Można powiedzieć, że wciąż portretuje rzeczywistość, choć jeszcze trafniej: kreuje ją.

Dlatego na wystawie zobaczymy portrety wybitnych artystów polskiej sceny i filmu;
Krystyny Feldman, Romana Wilhelmiego, Adama Hanuszkiewicza i Tadeusza Łomnickiego obok
anonimowych budowniczych socjalizmu na tle sztafażu megapropagandy sukcesu lat 70. XX w.
Sceny z baletu Conrada Drzewieckiego w zestawieniu z dynamicznym boksem. Od sportu się
zaczęło, zawsze pociągał Autora chwilą, ruchem i zmianą rejestrowaną przez migawkę, stąd też najnowsze zdjęcia serwującego Jerzego Janowicza.

Cechą Jacka Kulma jest twórcze traktowanie wybranej kadrem rzeczywistości. Ten proces
jest charakterystyczny niemal od początku jego fascynacji fotografią. Kulm wierny jest też, mimo postępów w fotografii cyfrowej, tradycyjnej kliszy i analogowej obróbce w ciemni. Wcale nie jest w tym odosobniony od innych światowych mistrzów obiektywu. Ten klasyczny już sposób, dla współczesnych fotografików nieomal magiczny a nawet anachroniczny pozwala jednak na niezwykłe efekty. Zwłaszcza w fotografii czarno-białej, monochromatycznej, w której Kulm umiejętnie tworzy własny dramat świateł i cieni funkcjonujący niezależnie od układu scenicznego. Ciemnia stanowi tu istotny etap tworzenia zdjęcia, równie mocno kreujący jak dobór kadru i uchwycenie chwili. To w niej Jacek Kulm stworzył własny język multiplikacji, co w połączeniu z ekspresją baletu dało niezwykłe efekty. Jego forma wymyka się i przekracza konwencje reportażu, staje się dziełem sztuki inspirowanej czasem. Jest w tym podobna do prac Eadwearda Muybridge’a lecz serie powstałych ujęć Kulm zamyka w pojedynczym kadrze. Pozwala to na świeżość i nieśmiertelność tych prac, jakby spełnienie faustowskiego pragnienia wbrew Bogu i Naturze „- Verveile doch!” Trwaj chwilo! Zatem spełnienie marzeń każdego artysty kontestatora i poszukiwacza estetyczno-duchowych doznań. Tylko sztuka ma tę umiejętność, że potrafi zatrzymać czas i przekroczyć przestrzeń. Warto podkreślić tę artystowską ścieżkę twórczą Kulma jako twórcy osobnego, poszukującego, niezależnego, a przez ostanie dwie dekady nie związanego z żadną instytucją. Taki komfort ma swoją cenę pełną licznych wyrzeczeń i dramatów. Jacek Kulm pochodzi ze znanej, poznańskiej artystycznej rodziny, artysty plastyka Ryszarda Kulma (prace z lat 50. w stylu taszyzmu prezentujemy na wystawie) i projektantki biżuterii, Marii z domu Pyzik. Jako małżeństwo, założyli oni w 1957 r. najstarszą prywatną galerię w Polsce, słynną z biżuterii unikatowej Kulm’s Gallery. W niej to pierwsze artystyczne szlify zdobywał późniejszy autor „multiwizji”. Rodzinne pasje artystyczne kontynuuje córka Katarzyna, projektantka. Rodzina jest dla Artysty bardzo ważna. Żyje ich sukcesami i codziennością najbliższych. Już nie tylko sztuka ale sztuka życia i refleksja nad nim staje się udziałem Jacka Kulma. Stąd bardzo ceni sobie medal „Labor Omnia Vincit” przyznany mu w roku 2012 przez Towarzystwo im. Hipolita Cegielskiego. Razem z Nagrodą Artystyczną Miasta Poznania stanowią dowód docenienia dotychczasowego dorobku. Czy będą nowe rozdziały w jego twórczości? Jacek Kulm bynajmniej nie zaprzecza. Gratulujemy Nagród i osiągnięć, życząc Laureatowi zdrowia, sił i veny twórczej.

Witold Zakrzewski
Kurator Wystawy

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.