Pogoda jutro Pogoda Poznań
2917
II Międzynarodowy Festiwal Cyrkowy CYRKO
FESTIWAL
Poniedziałek 11 września 2017
Wtorek 12 września 2017
Środa 13 września 2017
Czwartek 14 września 2017
Piątek 15 września 2017
Sobota 16 września 2017

Czy weźmiesz udział? Wezmę udział Być może Nie
wrzesień
pnwtśrczptsond
123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930

Międzynarodowe oraz międzypokoleniowe pokazy cyrkowe będą głównymi atrakcjami II edycji Festiwalu Sztuki Cyrkowej CYRKO 2017. Organizatorem festiwalu jest poznański Teatr Akrobatyczny „Z Głową W Chmurach”. Festiwal nie udałby się jednak bez pomocy Estrady Poznańskiej, Galerii Malta i Miasta Poznań.

Tematem przewodnim tegorocznego festiwalu będzie „lot”. Szarfy, koła i trapezy zawisną nad głowami publiczności na poznańskim Starym Rynku w trakcie finałowego pokazu, który odbędzie się 16 września. W pokazie finałowym swoje umiejętności zaprezentuje kilkudziesięciu artystów.
Wielki pokaz zostanie poprzedzony tygodniowymi warsztatami akrobatycznymi, w których wezmą udział dzieci, dorośli, osoby niepełnosprawne oraz – po raz pierwszy na taką skalę – seniorzy. Warsztaty odbędą się w dniach 11-15 września 2017 w Szkole Akrobatycznej w Galerii Malta w Poznaniu. Pokazy finałowe odbędą się na poznańskim Starym Rynku. W ostatnich zajęciach warsztatowych oraz w finałowym pokazie wezmą udział zagraniczni goście: Delia Ceruti z Włoch – mieszkająca w Wielkiej Brytanii specjalistka w dziedzinie akrobatyki powietrznej oraz Olivier Smith-Wellnitz z Australii – instruktor sztuk cyrkowych.
W tym roku współpracować będziemy również z p. Ewą Sobiak, która przygotowuje scenariusze etiud dla Teatru „Z Głową w Chmurach” oraz weźmie pod opiekę seniorów przygotowując z nimi etiudę teatralną. Ewa Sobiak doświadczenie zdobyła pracując między innymi przez kilkanaście lat w Polskim Teatrze Tańca.

Pierwsza edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Cyrkowej odbyła się w Poznaniu w 2016 roku. Projekt dofinansowany był przez Miasto Poznań oraz europejski program Erasmus. W tygodniowych warsztatach oraz koncercie finałowym wzięło udział ponad 50 artystów z Niemiec, Finlandii, Hiszpanii, Włoch i Polski.
Pragniemy, aby Międzynarodowy Festiwal Sztuki Cyrkowej rozwijał się z każdym upływającym rokiem, proponując publiczności świeżą i artystyczną wizję cyrku oraz kultury akrobatycznej. Otrzymaliśmy już dofinansowanie ze środków Miasta Poznań przeznaczone na organizację kolejnych edycji: w 2017, 2018 i 2019 roku.

Patronat honorowy – Miasto Poznań oraz Prezydent Miasta Poznania

Uczestnicy festiwalu:
Olivier Smith-Wellnitz - artysta i instruktor sztuk cyrkowych już od dziesięciu lat. Urodził się w Australii,  wykształcił w Kanadzie, a obecnie rezyduje w Europie. Absolwent Narodowej Szkoły Cyrkowej w Montrealu (Ecole Nationale de Cirque de Montreal), specjalizuje się w tańcu na trapezie i hula hopie. Artysta ma również doświadczenie w tańcu na kole cyrkowym, akrobatyce, stawaniu na rękach, balecie, stylu tanecznym „waacking” i wielu innych dziedzinach.

Delia Ceruti - Po latach treningu baletowego Delia przeprowadziła się z rodzinnych Włoch do Wielkiej Brytanii, gdzie szybko zdała sobie sprawę, że świat cyrku jest idealnym środowiskiem dla rozwoju jej kreatywności. To w „Greentop Community Circus” w Sheffield, a później również podczas nauki za granicą, wyspecjalizowała się w dziedzinie akrobatyki powietrznej. Zafascynowana fuzją akrobatyki z tańcem, teatrem oraz teatrem komicznym, pracowała, między innymi, dla: The Generating Company, Ceremonii Otwarcia Igrzysk olimpijskich (Olympic Torch Relay) w 2012 roku oraz w londyńskiej ceremonii zakończenia Igrzysk Paraolimpijskich (Paralympic Closing Ceremony) w 2012 roku.

Ewa Sobiak – absolwentka poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. Olgi Sławskiej-Lipczyńskiej, pedagog i inspektor Polskiego Teatru Tańca. Od 1999 roku kierowała Otwartymi Zajęciami Tańca Współczesnego organizowanymi przez Polski Teatr Tańca, pod koniec każdego sezonu przygotowuje pokazy Otwartych Zajęć. Podczas pokazów wystąpi również prowadzona przez nią grupa Fleks Step - grupa ludzi zafascynowanych sztuką tańca, przede wszystkim tańcem współczesnym.

Jacek Mazurkiewicz - interesuje się szeroko pojętą muzyką. Swoje dźwięki składa w całość bazując na wrażeniach emocjonalnych i pulsie. Łącząc akustykę z elektroniką, wciąż poszukuje nowego brzmienia. Współtworzy głownie projekty autorskie (Gabinet Masażu Ucha Wewnętrznego, Modular String Trio, 3FoNIA). Zajmuje się udźwiękowieniem, komponowaniem i produkcją muzyki do filmów i spektakli teatralnych. Prowadzi autorskie warsztaty dźwiękowe i muzyczne. Współpracował z wieloma polskimi i zagranicznymi artystami: Daniel Levin, Rob Brown, Giridhar Udupa, Mikołaj Trzaska, Andrzej Przybielski, Wojciech Jachna, Patryk Zakrocki, Tomasz Dąbrowski, Pulsarus, Słoma, Jacek Kleyff, Stanisław Soyka, Limboski, Poszukiwacze Zaginionego Rulonu.


Teatr Pinezka - Spektakle tego teatru to wybuchowa mieszanka klaunady, pantomimy, tańca, akrobacji, masek, marionetek, szczudeł, żonglerki piłkami, maczugami, kółkami, diabolo, plucia ogniem, jazdy na monocyklu oraz improwizacji z publicznością, czyli świetna zabawa dla widza w każdym wieku. W spektaklach Teatr Pinezka nie ma tekstu, więc występuje on na całym świecie nie mając bariery językowej.

Fabryka cudów - Grupa akrobatyczna z Młodzieżowego Domu Kultury Jaskółczyn w Piotrkowie jest jedną z najlepszych młodzieżowych grup artystycznych w Polsce. Za sukcesem grupy stoi trenerka Ewa Wiśniewska odpowiedzialna za ponad 60 osób. Fabryka cudów tworzy spektakularne układy z powodzeniem wykorzystujące sztukę cyrkową.

UKS Sokolik Bukówiec Górny – Sekcja gimnastyczna, od której zaczął działać w szkole SKS SOKOLIK, powstała w 1995 roku. Praca zespołu skupia się na nauce i doskonaleniu umiejętności gimnastycznych, akrobatycznych oraz przygotowywaniu pokazów, z którymi prezentujemy się na różnych imprezach i uroczystościach.

Fabryka Cudów: Grupa akrobatyczna z Osiedlowego Domu Kultury Jaskółczyn w Piotrkowie to jedna z najlepszych młodzieżowych grup artystycznych w Polsce. Za sukcesem tej niemalże 70-osobowej grupy stoi trenerka Ewa Wiśniewska. Fabryka Cudów tworzy spektakularne układy z powodzeniem wykorzystujące sztukę cyrkową. W wyjazdach towarzyszy jej FC Fanklub składający się z rodziców, którzy z entuzjazmem i zaangażowaniem śledzą postępy młodych artystów.

Estrada Poznańska - Estrada Poznańska działa w Poznaniu od ponad 60 lat. Została utworzona 30 grudnia 1954 roku. Siedziba instytucji na Masztalarskiej była niegdyś miejscem spotkań kultowego kabaretu Tey. Od tego czasu jednak wiele się zmieniło. Obecnie Estrada jest organizatorem wielu różnorodnych wydarzeń kulturalnych – wystaw, koncertów, spektakli, imprez plenerowych, spotkań kabaretowych.

Teatr "Z Głową w Chmurach” – organizator festiwalu – teatr powstał z zamiłowania do akrobatyki i dobrej, profesjonalnej sztuki ulicznej. Założycielem teatru jest Tomasz Rodak, który od dziesięciu lat konsekwentnie promuje akrobatykę cyrkową. Obecnie jego zespół liczy 20 osób, które w ciągu roku wykonują ponad 50 przedstawień w kraju i za granicą (m.in. w Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich) z roku na rok poszerzając zakres swoich działań. Od 2013 roku Teatr jest również założycielem Szkoły Artystyczno-Akrobatycznej, która od bieżącego lata przenosi się do poznańskiej Galerii Malta i będzie funkcjonowała jako „Szkoła Akrobatyki’, poszerzając zakres swoich działań.

Harmonogram

Założenia:
* opcja niepogoda
Warsztaty na terenach zielonych: zbiórka przy rzeźbie Sławomira Brzozki

11 września 2017 - poniedziałek
10.00 - 10.45 - gimnastyka dla seniorów (Galeria OKO/UCHO ul. Masztalarska 8 )
11.00 -12.00 - etiuda teatralna - prowadzenie Ewa Sobiak (Galeria OKO/UCHO ul. Masztalarska 8 )
13.00 - 13.45 - akrobatyka dla osób niepełnosprawnych oraz osób niesłyszących – prowadzenie: kadra Szkoły Akrobatyki (Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)
16.00 - 18.00 - warsztaty otwarte: akrobatyka, akrobatyka powietrzna, zajęcia cyrkowe (tereny zielone /* Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)

12 września 2017 - wtorek
10.00 - 10.45 - gimnastyka dla seniorów (Galeria OKO/UCHO)
11.00 - 12.00 - etiuda teatralna - prowadzenie Ewa Sobiak (Galeria OKO/UCHO )
13.00 - 13.45 - akrobatyka dla osób niepełnosprawnych (Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)
16.00 - 18.00 - warsztaty otwarte: akrobatyka, akrobatyka powietrzna, zajęcia cyrkowe (tereny zielone /* Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)

13 września 2017 - środa
10.00 - 10.45 - gimnastyka dla seniorów (Galeria OKO/UCHO)
11.00 -12.00 - etiuda teatralna - prowadzenie Ewa Sobiak (Galeria OKO/UCHO)
13.00 - 13.45 - akrobatyka dla osób niepełnosprawnych (Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)
16.00 - 18.00 - warsztaty otwarte: akrobatyka, akrobatyka powietrzna, zajęcia cyrkowe (tereny zielone /* Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)

14 września 2017 - czwartek
10.00 - 10.45 - gimnastyka dla seniorów (Galeria OKO/UCHO)
11.00 - 12.00 - etiuda teatralna - prowadzenie Ewa Sobiak (Galeria OKO/UCHO )
10.00 - 10.45 - akrobatyka dla osób niepełnosprawnych (teren zielony Galeria Malta/ * Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)
11.30 - 15.30 - warsztaty specjalistyczne z akrobatyki powietrznej – trapez i koło cyrkowe. Prowadzenie: Olivier Smith-Wellnitz (Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta) Warsztaty skierowane dla akrobatów, artystów i performerów. Obowiązują zapisy.
16.00 - 18.00 - warsztaty otwarte: akrobatyka, akrobatyka powietrzna, zajęcia (tereny zielone/ * Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)

15 września 2017 - piątek
10.00 - 10.45 - gimnastyka dla seniorów (Galeria OKO/UCHO)
10.30 - 14.30 - warsztaty specjalistyczne z akrobatyki powietrznej – szarfa, trapez i koło cyrkowe. Prowadzenie: Delia Ceruti i Olivier Smith-Wellnitz (Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta) Warsztaty skierowane dla akrobatów, artystów i performerów. Obowiązują zapisy.
11.00 -12.00 - etiuda teatralna - prowadzenie Ewa Sobiak (Galeria OKO/UCHO)
12.00 – 13.00 – spektakl - parada zapraszająca na pokazy Statek / Stary Rynek
16.00 - 17.30 - warsztaty otwarte: akrobatyka, akrobatyka powietrzna, zajęcia (tereny zielone/ * Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta)

Stary Rynek
19.00 - 19.10 - mała parada Teatru z Głową w Chmurach – start parady koło dużej sceny, parada ruszy w kierunku Ratusza
19.10 -19.55 - występ Teatru Pinezka - Scena Quadro
19.55 - 20.15 - etiudy Teatru z Głową w Chmurach – duża scena
20.15 - 21.00 - występ Grupy Gimnastycznej Sokolik z Leszna – duża scena
21.00 - 21.05 - etiuda z Głową w Chmurach/ zakończenie – duża scena

16 września 2017 - sobota
12.00 – 13.00 - parada zapraszająca na pokazy– start parady koło dużej sceny, parada ruszy w kierunku Ratusza
11.00 – 14.00 – warsztaty specjalistyczne z akrobatyki powietrznej – szarfa. Prowadzenie: Delia Ceruti (Szkoła Akrobatyki w Galerii Malta) Warsztaty skierowane dla akrobatów, artystów i performerów. Obowiązują zapisy.
17.00 - 17.10 - mini parada Teatru z Głową w Chmurach/ zaproszenie do obejrzenia pokazów – start parady koło dużej sceny, parada ruszy w kierunku Ratusza
17.10 - 17.15 - pokaz szarfa (Teatr z Głową w Chmurach) – duża scena
17.15 - 17.35 - etiuda w wykonaniu seniorów – duża scena
17.35 - 17.40 - etiuda Teatr z Głową w Chmurach („retro gimnastycy”) – Scena Quadro
17.40 - 17.45 – pokaz szarfa (Teatr z Głową w Chmurach) – duża scena
17.45 - 17.50 - etiuda Teatru z Głową w Chmurach („gazeta”) – Scena Quadro
17.50 - 18.10 – etiuda osoby niepełnosprawne – duża scena
18.10 - 18.20 - mini parada Teatru z Głową w Chmurach – start parady koło dużej sceny, parada ruszy w kierunku Ratusza
18.20 - 18.40 – występ uczniów Szkoły Akrobatyki – teren przed ratuszem
18.40 - 19.00 – Fabryka Cudów / pokaz Piotrków Trybunalski – duża scena
19.00 - 19.10 - mini parada Teatru z Głową w Chmurach - start parady koło dużej sceny, parada ruszy w kierunku Ratusza
19.10 - 19.30 – Sokolik Leszno / pokazy – duża scena
19.30 - 19.40 - etiuda Teatr z Głową w Chmurach – duża scena
19.40 - 20.10 – aktorzy z Fleks Step, pokaz pod kierownictwem Ewy Sobiak – duża scena
20.10 - 20.30 - występ Delia Ceruti /Włochy – duża scena
20.30 - 20.40 - etiuda Teatr z Głową w Chmurach – duża scena
20.40 - 21.00 - Występ Łukasza Świrka - Człowieka Flagi – duża scena
21.00 - 21.20 - występ Oliviera Smith – Wellnitza/Australia – duża scena
21.20 - 21.30 - etiuda Teatr z Głową w Chmurach/ zakończenie – duża scena

• Zapisz się do naszego newslettera - najświeższe wydarzenia codziennie na Twój e-mail

 
WASZE KOMENTARZE
DODAJ KOMENTARZ | Jesteś niezalogowany, Twój nick będzie poprzedzony ~zaloguj | zarejestruj
Liczba znaków do wykorzystania: 1000
codeimgNie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz Regulamin Forum
Do poprawnego działania mechanizmu dodawania komentarzy wymagane jest włączenie obsługi ciasteczek.