Reklama
 Pogoda jutro  Pogoda Poznań
24 13

W Poznaniu przeprowadzono pierwszą w Polsce operację zmniejszenia żołądka przez usta

KaT
środa, 13.09.2017 r.
godz. 07.35
KaT | środa, 13.09.2017 r., godz. 07.35
W Poznaniu przeprowadzono pierwszą w Polsce operację zmniejszenia żołądka przez usta

We wtorek w szpitalu im. Raszei przeprowadzono pierwszą w naszym kraju operację zmniejszenia żołądka metodą przezustną (bez konieczności otwierania jamy brzusznej). Zdaniem specjalistów, to przełom m.in. w leczeniu otyłości.

zakładka
POGODA
DZISIAJ
pogoda
23°C 1024 hPa
JUTRO
pogoda
24°C 1022 hPa
POJUTRZE
pogoda
23°C 1022 hPa
NAJPOPULARNIEJSZE WIADOMOŚCI

W operacjach, a było ich we wtorek kilka, udział wzięli doktor Gontrand Lopez-Nava, specjalista w zakresie zwężania żołądka, a także doktor Aleksander Sowiera ze szpitala im. Raszei, który ma na swoim koncie kilka pierwszych jak najmniej inwazyjnych operacji w Polsce. Każda z nich trwała około 1,5 godziny.


Zmniejszanie żołądka to metoda walki z otyłością olbrzymią, która obecnie uznawana jest za jedyną skuteczną. - Do tej pory jednak zabieg wiązał się z koniecznością przezskórnego dotarcia do wnętrza jałowej jamy brzusznej, a co za tym idzie zwiększonego ryzyka powikłań oraz długiego czasu rekonwalescencji - wyjaśnia szpital im. Raszei.

Wtorkowe operacje wykonano przy użyciu głowicy OverStitch, która trafia do żołądka pacjenta przez usta. - Następnie żołądek został zszyty od wewnątrz w celu zmniejszenia jego objętości. Cały proces odbył się bez otwierania jamy brzusznej pacjenta - dodaje. Taki zabieg sprawia, że pacjent zdecydowanie szybciej dochodzi do siebie. Opuszczenie szpitala następuje już nawet w ciągu doby od operacji.

Czy takie operacje staną się standardem w poznańskim szpitalu? - Mam nadzieję, że po wstępnych rozmowach z Narodowym Funduszem Zdrowia uda się tę operację zakwalifikować i wsadzić w jakieś ramy procedur i będzie je można dla normalnych pacjentów nieodpłatnie wykonywać - mówi Elżbieta Wrzesińska, dyrektor szpitala im. Raszei.

Dane dotyczące otyłości w Polsce są przerażające. Z badań wynika, że ponad 60% mężczyzn i prawie połowa kobiet w naszym kraju zmaga się z nadwagą lub otyłością. Polskie dzieci tyją natomiast najszybciej w Europie. Rocznie w Polsce przeprowadza się około 800 operacji pacjentów chorujących na otyłość.

ZOBACZ VIDEO
arrow